Bir fikir platformu olarak hedefimiz ,kutuplaşmanın giderek arttığı,fay hatlarının keskinleştiği,siyasetçilerin sadece şehit cenazelerinde bir araya gelip konuştuğu ülkemizde,Yeni Siyaset Kültürü'nün oluşumuna katkı sağlayarak,Yeni Siyaset İnsanlarına ,Siyasette Bende Varım dedirtmek.

Neden Yeni Siyaset Kültürü ?

  • Dünya yeni bir toplumsal dönüşümün eşiğinde. Bugüne kadar uyguladığımız, inandığımız ve tatbik ettiğimiz birçok şey hızla değişmektedir. Toplumun, sosyolojinin kısacası her şeyin değiştiği bir zaman diliminde siyasetin değişmemesi, kendini yenilememesi düşünülemez. Siyasetin değişmesi ve yenilenmesi için YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Osmanlı İmparatorluğu’nun son, gerileme döneminden itibaren bazı sorunların çözülmeden sorun olarak ortada durduğunu görmekteyiz. Sorunları çözmesi gereken siyaset kurumunun, sorunların çözümünde yetersiz kaldığını, bazen sorunlardan beslendiğini, hatta daha açık ifade etmek gerekirse bazen sorunlarında kaynağı olabildiğini görmekte ve yaşamaktayız. Çözüm odaklı siyaset anlayışını hakim kılmak için, YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in, 38 yaşında ulusun kurtuluş savaşını başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün torunlarının yaşadığı bu topraklarda, TBMM’nin ortalama yaşı 58. Oysa ülkemizin yaş ortalaması 30 ve nüfusumuzun yarısı 35 yaşının altında. Gençler bizim geleceğimizdir deyip, aslında onlara sıranızı bekleyin diyen anlayışa son vermek, hayır gençler bizim bugünümüz diyebilmek için, gençlerin önünü açmak ve onlara daha fazla temsil hakkı vermek için; YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Hoşgörünün ve karşılıklı saygının merkezi olan ANADOLU’DA bugün kavgadan, kutuplaşmadan güç alan siyaset kurumu yüzünden bizi biz yapan değerlerimizi hızla kaybetmek tehlikesi ile karşı karşıyayız. Hoşgörü ve karşılıklı saygıyı amasız, şartsız toplumun her katmanında ve en başta siyaset kurumunda tekrar hakim kılmak için YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Eskiyen yüzlerle, eski isimlerle YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ oluşturulamaz! YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ ancak yeni isimlerle, yeni yüzlerle oluşturulur. Sözde değil, özde yenilik için YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Siyaset kurumuna güvenin azaldığı, gelecek adına umutların yavaş yavaş tükendiği bir ortamda, topluma yeniden güven verebilmek, umutları tekrar yeşertebilmek için, YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Teknolojinin baş döndürücü hızla geliştiği, endüstri 4.0 devriminin konuşulup, tartışıldığı, üretim tekniklerinin başkalaştığı, var olan ekonomik modellerin sorunlara çözüm bulma noktasında tıkandığı bir zaman diliminde yeni bir ekonomik anlayış gerektiği için,YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • ‘Farklılıkların en büyük zenginlik olduğuna inanan bir toplumda, siyaset kurumu yüzünden farklılıkların artık birer tehdit olarak algılanmaya başlanılmasına son vermek için, YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Sanal ve algı oluşturmaya yönelik gündemler yerine, insan odaklı, gerçekçi, milletin gerçek sorunlarını tespit edip, bunları gündeme getirmek için, YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Liyakatın önemsenmediği, tamamen partizan yaklaşımlar ile, işin ehline teslim edilmediği ve bundan dolayı tamiri mümkün olmayan yanlışlara sürüklenildiği bir ortamda, bilgili, donanımlı, vizyoner insanlara temsilde hak tanımak için, YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.

  • Tarihimizi yanlışları ve doğruları ile beraber anlamak için, yapılan yanlışların üzerini örtmeden, tam aksine onları anlayıp, onlardan ders almak için, tarihimizdeki başarıları, nedenleri ile anlamak için, kısacası geçmişi onurlandırıp, geleceği düşlemek için, YENİ SİYASET KÜLTÜRÜ’NE ihtiyaç var diyoruz.